Galeria artykułów dekoracyjnych wyposażenia wnętrz oraz spersonalizowanych prezentów i upominków dla wymagającego klienta
Ikona na prezent religijny w eleganckim etui

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów sztuki sakralnej są IKONY świętych.

 

Kojarzone głównie ze wschodnią kulturą chrześcijańską, jednak i w kościele zachodnim niektóre z nich otoczone są ogromną czcią.

 

Od wieków wykonywane zgodnie z opracowanymi dawniej technikami i przy użyciu tradycyjnych materiałów łączą w sobie przekaz religijny z ogromną wartością artystyczną, a nierzadko i materialną.

 

Często przyciągają wzrok żywymi barwami i bogatym zdobnictwem, daleko im jednak do jarmarcznych obrazków sprzedawanych w turystycznych miejscowościach i dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

 

 

Tradycja pisania ikon i związanego z nimi kultu ma już ponad 1500 lat. Przez ten czas ewoluowały wykorzystywane materiały i używane techniki.

 

Na przestrzeni wieków opracowano sposób, by ikony jak najdłużej zachwycały swoim pięknem nie poddając się upływowi czasu. Wśród ikon najpopularniejsze są te malowane na desce, ale spotkać można także egzemplarze rzeźbione, emaliowane, czy będące mozaiką.

 

Technika malarska daje jednak największą swobodę i łatwość w uzyskaniu pożądanego efektu.

Ikony nie są jedynie elementem przeszłości – tworzy się je do dziś – w niewielkich zakładach, gdzie tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenia trwa i owocuje powstawaniem unikatowych dzieł.

 

Ikony greckie na prezent są ładnym elementem dekoracyjnym i duchowym dla katolika. Wybierając je na prezent dla wierzącej możemy mieć pewność, potwierdzoną stosownymi certyfikatami, że dokonujemy wyboru przedmiotu najwyższej jakości. Ikona taka jest doskonałym podarunkiem na chrzest, komunię czy ślub. Sprawdzi się także jako upamiętnienie innych ważnych zdarzeń z życia – pielgrzymki czy zakończenia poważnej choroby. Może być także prezentem imieninowym czy rocznicowym.

 

Ikony tworzone tradycyjnymi technikami na drewnie są prezentem solidnym i unikatowym. Misternie zdobione drogimi metalami przepięknie prezentują się jako element wyposażenia każdego wnętrza i podkreślając wartości, jakimi kierują się jej posiadacze. Z jednej strony mogą to być wartości moralne jak dobro czy sprawiedliwość, z drugiej także względy estetyczne – umiłowanie piękna i sztuki.

Ikona bowiem łączy w sobie niewątpliwie religię ze sztuką. Nie musi być jednak traktowana jako przedmiot o charakterze czysto sakralnym i poza byciem świętym wizerunkiem jest też zwykle pięknym obrazem wykonanym z ogromna dbałością o detale i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.

 

Ikony w etui są połączeniem tradycji z odrobiną nowoczesności. Solidne i estetyczne etui zawiera w sobie tradycyjnie wykonaną ikonę, często wyposażoną w sukienkę ze szlachetnych metali. Etui może pełnić funkcję ochronną – staje się wówczas ukłonem w stronie coraz szybszego tempa naszego życia – umożliwia zabranie ikony na wakacje, czy zabezpieczenie jej w trakcie kolejnych przeprowadzek, remontów, przemeblowań. Jednocześnie jednak dekoracyjne puzderko może stanowić rodzaj podstawi umożliwiającej ustawienie ikony na regale czy półce – w miejscu, gdzie będzie stanowiła najlepszą ozdobę wnętrza.

Wiele osób ma problem, by znaleźć pomysł na prezent dla katolika.

 

Prezenty religijne są kategorią, w której niewiele osób porusza się swobodnie. Zwykle więc wybór pada na biżuterię ze świętymi wizerunkami – głównie medaliki lub święte obrazy – nierzadko drukowane reprodukcje znanych dzieł. Rozważając tę drugą opcję warto zwrócić więc uwagę na ikony, mające tę przewagę nad drukowanymi reprodukcjami, że wykonywane są ręcznie, co stanowi o ich unikatowości – nawet jeśli inspirowane są innym znanym dziełem. Także wybierając dewocjonalia na komunię można rozważyć zakup ikony – jest ona ponadczasowa, przedstawia sobą wysoką wartość religijną i artystyczną, a także materialną i może stać się oryginalnym podarunkiem z okazji Pierwej Komunii Świętej.

 

 

Decydując się na sprezentowanie bliskim ikony warto zastanowić się nad jej tematyką. Matka Boska przedstawiana na ikonach w rożnych scenach biblijnych oraz tradycyjnych formach jest wyborem pasującym właściwie do każdej sytuacji. Wśród mnogości jej przedstawień bez problemu można będzie znaleźć to, które nie tylko będzie pasować do charakteru uroczystości, ale również przypadnie do gustu obdarowanemu. Innym pomysłem może byś wybór wizerunku świętego o tym samym imieniu co solenizant – będzie to doskonały prezent na imieniny, ale również urodziny.

Ikona przedstawiająca Anioła Stróża to świetny prezent dla dziecka – wszak pierwszą modlitwą, której zwykle się uczymy jest ta wznoszona właśnie ku tej świetlistej postaci. Z kolei ikona ukazująca Świętą Rodzinę sprawdzi się jako prezent z okazji ślubu, a więc powstania nowej rodziny. To tylko niewielka część pomysłów na podarowanie bliskim ręcznie pisanych ikon w etui. Wybór wzorów jest na tyle szeroki, że bez trudu można znaleźć wśród nich podarunek na każdą okazję.

 

Decydując się na zakup ikony warto poszukać egzemplarza tworzonego w sposób tradycyjny – z wykorzystaniem dawnych technik oraz odpowiednich środków. Dzięki temu zyskamy pewność, ze nasza ikona na długie lata będzie zachwycać nasyconymi barwami oraz wyraźnym rysunkiem przedstawionej sceny.

 

Kupując ikonę z sukienką ze szlachetnych metali najlepiej decydować się na tę, która posiada certyfikat potwierdzający wysoką jakość zastosowanego kruszcu – jedynie taki nie będzie poddawał się niszczącemu działaniu czasu.

Nie do przeceniania jest także etui na ikonę – dzięki niemu na długo zachowa ona swój blask i będzie mogła być właściwie wyeksponowana.

 

Wybierając wzór dobrze jest sprawdzić, czy jego znaczenie pasuje zarówno do okazji, jak i charakteru obdarowywanego – będziemy mieć wówczas pewność, że podarowana ikona będzie trafionym prezentem.

 


                                                                 

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Nawigacja

Nasza społeczność